
| Size Code | 4X27 |
|---|---|
| Cross Section | 0.157 in (4.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.063 in (27.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.378 in (35.00 mm) |
| Part Number | V1038-4X27 |
| Compound | V1038 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | GLT Low Temp. Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)