
| Size Code | 2X37 |
|---|---|
| Cross Section | 0.079 in (2.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.457 in (37.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.614 in (41.00 mm) |
| Part Number | V1038-2X37 |
| Compound | V1038 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | GLT Low Temp. Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)