
Available Quantity | Location |
|---|---|
79 |
| Size Code | 115 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.674 in (17.12 mm) |
| Outside Diameter | 0.880 in (22.36 mm) |
| Part Number | V1032-115 |
| Compound | V1032 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | B Type |
| High Temp | 450 °F (235 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)