
| Size Code | 4X34 |
|---|---|
| Cross Section | 0.157 in (4.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.339 in (34.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.654 in (42.00 mm) |
| Part Number | V1029-4X34 |
| Compound | V1029 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)