
Available Quantity | Location |
|---|---|
2 |
| Size Code | 119 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.924 in (23.47 mm) |
| Outside Diameter | 1.130 in (28.71 mm) |
| Part Number | V1020-119 |
| Compound | V1020 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | ETP Type (Viton® Extreme™) |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)