
Available Quantity | Location |
|---|---|
7,003 | Ships within 1 business day |
127 |
| Size Code | 011 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.301 in (7.65 mm) |
| Outside Diameter | 0.441 in (11.21 mm) |
| Part Number | V1020-011 |
| Compound | V1020 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | ETP Type (Viton® Extreme™) |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)