
| Size Code | 004 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.070 in (1.78 mm) |
| Outside Diameter | 0.210 in (5.34 mm) |
| Part Number | V1011-004 |
| Compound | V1011 |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 60 Shore A |
| Color | White |
 (1).webp)
.webp)

.webp)