
| Size Code | 1X50 |
|---|---|
| Cross Section | 0.039 in (1.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.969 in (50.00 mm) |
| Outside Diameter | 2.047 in (52.00 mm) |
| Part Number | V1010-1X50 |
| Compound | V1010 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 60 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)

.webp)