
Available Quantity | Location |
|---|---|
150 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 136 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 1.987 in (50.47 mm) |
| Outside Diameter | 2.193 in (55.71 mm) |
| Part Number | V1010-136 |
| Compound | V1010 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 60 Shore A |
| Color | Black |
.webp)

 (1).webp)
.webp)