
| Size Code | 001 |
|---|---|
| Cross Section | 0.040 in (1.02 mm) |
| Inside Diameter | 0.029 in (0.74 mm) |
| Outside Diameter | 0.109 in (2.78 mm) |
| Part Number | V1010-001 |
| Compound | V1010 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 60 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)

.webp)