
| Size Code | 319 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 1.037 in (26.34 mm) |
| Outside Diameter | 1.457 in (37.00 mm) |
| Part Number | V1009-319 |
| Compound | V1009 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 50 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)