
| Size Code | 3X83 |
|---|---|
| Cross Section | 0.118 in (3.00 mm) |
| Inside Diameter | 3.268 in (83.00 mm) |
| Outside Diameter | 3.504 in (89.00 mm) |
| Part Number | V1008-3X83 |
| Compound | V1008 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Brown |
 (1).webp)
.webp)
.webp)