
Available Quantity | Location |
|---|---|
56,385 | Ships within 1 business day |
1,506 |
| Size Code | 905 |
|---|---|
| Cross Section | 0.072 in (1.83 mm) |
| Inside Diameter | 0.414 in (10.52 mm) |
| Outside Diameter | 0.558 in (14.18 mm) |
| Part Number | V1007-905 |
| Compound | V1007 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)