
Available Quantity | Location |
|---|---|
2,419 | Ships within 1 business day |
32,461 |
| Size Code | 211 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.796 in (20.22 mm) |
| Outside Diameter | 1.074 in (27.28 mm) |
| Part Number | V1007-211 |
| Compound | V1007 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)