
Available Quantity | Location |
|---|---|
34,550 | Ships within 1 business day |
35,570 |
| Size Code | 104 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.112 in (2.84 mm) |
| Outside Diameter | 0.318 in (8.08 mm) |
| Part Number | V1007-104 |
| Compound | V1007 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)