
Available Quantity | Location |
|---|---|
169,449 | Ships within 1 business day |
728 |
| Size Code | 013 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.426 in (10.82 mm) |
| Outside Diameter | 0.566 in (14.38 mm) |
| Part Number | V1007-013 |
| Compound | V1007 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)

.webp)