
Available Quantity | Location |
|---|---|
123,009 | Ships within 1 business day |
850 |
| Size Code | 006 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.114 in (2.90 mm) |
| Outside Diameter | 0.254 in (6.46 mm) |
| Part Number | V1007-006 |
| Compound | V1007 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)

.webp)
.webp)