
| Size Code | 1X6 |
|---|---|
| Cross Section | 0.039 in (1.00 mm) |
| Inside Diameter | 0.236 in (6.00 mm) |
| Outside Diameter | 0.315 in (8.00 mm) |
| Part Number | V1006-1X6 |
| Compound | V1006 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)

 (1).webp)