
Available Quantity | Location |
|---|---|
22 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 225 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 1.859 in (47.22 mm) |
| Outside Diameter | 2.137 in (54.28 mm) |
| Part Number | V1005-225 |
| Compound | V1005 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | GLT Low Temp. Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Compliances | QPL |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)