
Available Quantity | Location |
|---|---|
98 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 125 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 1.299 in (32.99 mm) |
| Outside Diameter | 1.505 in (38.23 mm) |
| Part Number | V1005-125 |
| Compound | V1005 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | GLT Low Temp. Type |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -40 °F (-40 °C) |
| Compliances | QPL |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)