
| Size Code | 236 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 3.234 in (82.14 mm) |
| Outside Diameter | 3.512 in (89.20 mm) |
| Part Number | V1004-236 |
| Compound | V1004 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Compliances | QPL |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)