
| Size Code | 6X33 |
|---|---|
| Cross Section | 0.236 in (6.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.299 in (33.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.772 in (45.00 mm) |
| Part Number | V1003-6X33 |
| Compound | V1003 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Brown |
.webp)
.webp)
 (1).webp)