
| Size Code | 4X430 |
|---|---|
| Cross Section | 0.157 in (4.00 mm) |
| Inside Diameter | 16.929 in (430.00 mm) |
| Outside Diameter | 17.244 in (438.00 mm) |
| Part Number | V1003-4X430 |
| Compound | V1003 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Brown |
 (1).webp)
.webp)
.webp)