
Available Quantity | Location |
|---|---|
3,513 |
| Size Code | 3X100 |
|---|---|
| Cross Section | 0.118 in (3.00 mm) |
| Inside Diameter | 3.937 in (100.00 mm) |
| Outside Diameter | 4.173 in (106.00 mm) |
| Part Number | V1003-3X100 |
| Compound | V1003 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Brown |
.webp)
.webp)
 (1).webp)