
Available Quantity | Location |
|---|---|
383 | Ships within 1 business day |
| Size Code | 231 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 2.609 in (66.27 mm) |
| Outside Diameter | 2.887 in (73.33 mm) |
| Part Number | V1002-231 |
| Compound | V1002 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Compliances | QPL |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)