
| Size Code | 227 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 2.109 in (53.57 mm) |
| Outside Diameter | 2.387 in (60.63 mm) |
| Part Number | V1002-227 |
| Compound | V1002 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Compliances | QPL |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)