
| Size Code | 6X160 |
|---|---|
| Cross Section | 0.236 in (6.00 mm) |
| Inside Diameter | 6.299 in (160.00 mm) |
| Outside Diameter | 6.772 in (172.00 mm) |
| Part Number | V1000-6X160 |
| Compound | V1000 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)