V1000-5X35
JIS B 2401 GM035 O-rings FKM, V1000-5X35 75 Durometer, Black, FKM (Viton®)
Color: Black
Available Quantity
Location
429
Offsite
Enter a quantity to check price
Recommended Items
Description
V1000-5X35 is a 75 durometer, black, FKM (Viton®) o-ring. This product is a Japanese JIS B 2401 GM035 size and has a cross section of 5.00mm (0.197in) and an inside diameter of 35.00mm (1.378in). It is made from the compound V1000. See compound features below
Compound Attributes
  • General purpose material
Tech Specs
Size Code5X35
Cross Section 0.197 in (5.00 mm)
Inside Diameter 1.378 in (35.00 mm)
Outside Diameter 1.772 in (45.00 mm)
Part NumberV1000-5X35
Compound V1000
Material Datasheet View Datasheet
Material TypeFKM (Viton®)
Sub Type
High Temp 400 °F (205 °C)
Low Temp -15 °F (-30 °C)