
| Size Code | 5X27 |
|---|---|
| Cross Section | 0.197 in (5.00 mm) |
| Inside Diameter | 1.063 in (27.00 mm) |
| Outside Diameter | 1.457 in (37.00 mm) |
| Part Number | V1000-5X27 |
| Compound | V1000 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)