
Available Quantity | Location |
|---|---|
290 |
| Size Code | 4X81 |
|---|---|
| Cross Section | 0.157 in (4.00 mm) |
| Inside Diameter | 3.189 in (81.00 mm) |
| Outside Diameter | 3.504 in (89.00 mm) |
| Part Number | V1000-4X81 |
| Compound | V1000 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)