
Available Quantity | Location |
|---|---|
21 | Ships within 1 business day |
235 |
| Size Code | 469 |
|---|---|
| Cross Section | 0.275 in (6.99 mm) |
| Inside Diameter | 19.955 in (506.86 mm) |
| Outside Diameter | 20.505 in (520.84 mm) |
| Part Number | V1000-469 |
| Compound | V1000 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)