
| Size Code | 2X22.5 |
|---|---|
| Cross Section | 0.079 in (2.00 mm) |
| Inside Diameter | 0.886 in (22.50 mm) |
| Outside Diameter | 1.043 in (26.50 mm) |
| Part Number | V1000-2X22.5 |
| Compound | V1000 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)