
Available Quantity | Location |
|---|---|
223 | Ships within 1 business day |
3,217 |
| Size Code | 261 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 6.734 in (171.04 mm) |
| Outside Diameter | 7.012 in (178.10 mm) |
| Part Number | V1000-261 |
| Compound | V1000 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)