
Available Quantity | Location |
|---|---|
6,326 | Ships within 1 business day |
113 |
| Size Code | 118 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.862 in (21.89 mm) |
| Outside Diameter | 1.068 in (27.13 mm) |
| Part Number | V1000-118 |
| Compound | V1000 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
.webp)
 (1).webp)