
Available Quantity | Location |
|---|---|
5,500 | Ships within 1 business day |
2,331 |
| Size Code | 116 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.737 in (18.72 mm) |
| Outside Diameter | 0.943 in (23.96 mm) |
| Part Number | V1000-116 |
| Compound | V1000 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)