
Available Quantity | Location |
|---|---|
5,281 | Ships within 1 business day |
3,093 |
| Size Code | 038 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 2.614 in (66.40 mm) |
| Outside Diameter | 2.754 in (69.96 mm) |
| Part Number | V1000-038 |
| Compound | V1000 Material Datasheet |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)