
| Size Code | 013 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.426 in (10.82 mm) |
| Outside Diameter | 0.566 in (14.38 mm) |
| Part Number | T1047-013 |
| Compound | T1047 |
| Material Type | Teflon® (PTFE) |
| Sub Type | |
| High Temp | 500 °F (260 °C) |
| Low Temp | -100 °F (-75 °C) |
| Hardness | Shore A |
| Color | White |
.webp)
 (1).webp)
.webp)