
| Size Code | 3X54 |
|---|---|
| Cross Section | 0.118 in (3.00 mm) |
| Inside Diameter | 2.126 in (54.00 mm) |
| Outside Diameter | 2.362 in (60.00 mm) |
| Part Number | T1001-3X54 |
| Compound | T1001 Material Datasheet |
| Material Type | FEP (Teflon®) Encapsulated |
| Sub Type | FKM (Viton®) Energizer |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-10 °C) |
| Hardness | Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)