
Available Quantity | Location |
|---|---|
262 |
| Size Code | 332 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 2.350 in (59.69 mm) |
| Outside Diameter | 2.770 in (70.35 mm) |
| Part Number | T1000-332 |
| Compound | T1000 Material Datasheet |
| Material Type | Teflon® (PTFE) |
| Sub Type | |
| High Temp | 450 °F (235 °C) |
| Low Temp | -250 °F (-160 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | Shore A |
| Color | White |
.webp)
 (1).webp)
.webp)