
| Size Code | 325 |
|---|---|
| Cross Section | 0.210 in (5.33 mm) |
| Inside Diameter | 1.475 in (37.47 mm) |
| Outside Diameter | 1.895 in (48.13 mm) |
| Part Number | SP-S500-70-325 |
| Compound | SP-S500-70 |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Orange |
 (1).webp)

.webp)
.webp)