
| Size Code | 015 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.551 in (14.00 mm) |
| Outside Diameter | 0.691 in (17.56 mm) |
| Part Number | SM-V75-015 |
| Compound | SM-V75 |
| Material Type | FKM (Viton®) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -15 °F (-30 °C) |
| Compliances | UL |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
 (1).webp)
.webp)
.webp)