
| Size Code | 006 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.114 in (2.90 mm) |
| Outside Diameter | 0.254 in (6.46 mm) |
| Part Number | SM-S70-006 |
| Compound | SM-S70 |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Red |
.webp)
.webp)
 (1).webp)