
| Size Code | 012 |
|---|---|
| Cross Section | 0.070 in (1.78 mm) |
| Inside Diameter | 0.364 in (9.25 mm) |
| Outside Diameter | 0.504 in (12.81 mm) |
| Part Number | SM-E454-012 |
| Compound | SM-E454 |
| Material Type | EPDM (EP, EPR, Ethylene-Propylene Rubber) |
| Sub Type | |
| High Temp | 300 °F (150 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
.webp)
 (1).webp)
.webp)