
| Size Code | 226 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 1.984 in (50.39 mm) |
| Outside Diameter | 2.262 in (57.45 mm) |
| Part Number | S1175-226 |
| Compound | S1175 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Compliances | USP-VI |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Red |
.webp)
 (1).webp)
.webp)