
| Size Code | 121 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 1.049 in (26.64 mm) |
| Outside Diameter | 1.255 in (31.88 mm) |
| Part Number | S1146-121 |
| Compound | S1146 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 480 °F (250 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Compliances | FDA USP-VI |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | White |
.webp)
.webp)
 (1).webp)