
Available Quantity | Location |
|---|---|
491 |
| Size Code | 111 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.424 in (10.77 mm) |
| Outside Diameter | 0.630 in (16.01 mm) |
| Part Number | S1126-111 |
| Compound | S1126 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Compliances | 3A FDA |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | White |
.webp)
.webp)
 (1).webp)