
| Size Code | 4X70 |
|---|---|
| Cross Section | 0.157 in (4.00 mm) |
| Inside Diameter | 2.756 in (70.00 mm) |
| Outside Diameter | 3.071 in (78.00 mm) |
| Part Number | S1091-4X70 |
| Compound | S1091 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | FDA |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Orange |
.webp)
 (1).webp)
.webp)