
| Size Code | 262 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 6.984 in (177.39 mm) |
| Outside Diameter | 7.262 in (184.45 mm) |
| Part Number | S1053-262 |
| Compound | S1053 |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -75 °F (-60 °C) |
| Hardness | 60 Shore A |
| Color | White |
.webp)

 (1).webp)
.webp)