
Available Quantity | Location |
|---|---|
1,681 |
| Size Code | 210 |
|---|---|
| Cross Section | 0.139 in (3.53 mm) |
| Inside Diameter | 0.734 in (18.64 mm) |
| Outside Diameter | 1.012 in (25.70 mm) |
| Part Number | S1037-210 |
| Compound | S1037 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | FDA USP-VI CLEAN ROOM |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Clear-translucent |
 (1).webp)
.webp)
.webp)