
Available Quantity | Location |
|---|---|
761 |
| Size Code | 106 |
|---|---|
| Cross Section | 0.103 in (2.62 mm) |
| Inside Diameter | 0.174 in (4.42 mm) |
| Outside Diameter | 0.380 in (9.66 mm) |
| Part Number | S1037-106 |
| Compound | S1037 Material Datasheet |
| Material Type | Silicone (VMQ, SIL) |
| Sub Type | |
| High Temp | 400 °F (205 °C) |
| Low Temp | -65 °F (-55 °C) |
| Compliances | FDA USP-VI CLEAN ROOM |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Clear-translucent |
.webp)
.webp)
 (1).webp)